Strucla makowa – klasyka świątecznego i codziennego stołu

Strucla makowa to wypiek o głęboko zakorzenionej tradycji, szczególnie obecny na polskich stołach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jednak jej popularność nie ogranicza się wyłącznie do tego okresu – to ciasto, które znajduje swoich miłośników przez cały rok.


Ciasto drożdżowe – elastyczne i miękkie

Bazą strucli makowej jest delikatne, dobrze wyrośnięte ciasto drożdżowe. Składa się ono z:

mąki pszennej (typ 450–550),

świeżych drożdży,

mleka,

cukru,

masła,

jajek,

szczypty soli.


Ciasto powinno być dobrze wyrobione, elastyczne, lekko maślane i aromatyczne. Po wyrośnięciu jest cienko rozwałkowywane i gotowe do nałożenia nadzienia.


Masa makowa – serce strucli

Nadzienie to intensywna w smaku masa makowa, najczęściej przygotowana z:

maku (sparzonego i zmielonego),

miodu lub cukru,

masła,

bakalii (rodzynki, orzechy, skórka pomarańczowa),

aromatów (np. wanilia, migdał, rum),

białka dla połączenia składników.

Masa powinna być wilgotna, ale zwarta – idealnie komponująca się z delikatnym ciastem.


Zawijanie i wypiek

Rozwałkowane ciasto z nadzieniem zwija się w rulon i formuje w charakterystyczny, podłużny kształt. Przed pieczeniem często smaruje się wierzch jajkiem lub mlekiem dla uzyskania złocistej skórki. Po upieczeniu struclę można udekorować lukrem i posypać orzechami lub makiem.

Produkt piekarniczy o długim terminie przydatności

W piekarniach strucla makowa dostępna jest w formie ciasta pakowanego, idealnego do sprzedaży na wynos. Dobrze się przechowuje, zachowuje wilgotność i świeżość przez kilka dni. Popularna w gramaturze 300–500 g, bywa również częścią zestawów świątecznych lub ofert sezonowych.

Strucla makowa to nie tylko smaczne ciasto – to także element polskiego dziedzictwa kulinarnego. Jej aromat i bogaty smak niosą ze sobą wspomnienia domowego ciepła i rodzinnych uroczystości.

Komentarze