Pieczywo długoterminowe cz. II

Kontynuując temat długoterminowego pieczywa, należy wspomnieć o innych możliwościach na przedłużenie jego trwałości. Nie zawsze musi być tak, że nasz długoterminowy chleb jest nafaszerowany środkami konserwującymi. Istnieją bowiem inne sposoby wydłużenia jego przydatności do spożycia.
Tak jak wspomniano w poprzednim wpisie, pasteryzacja jest jednym z najlepszych sposobów na konserwację pieczywa. Pasteryzowane chleby, dzięki specjalnej metodzie stosowanej w piekarniach mogą zachowywać dość długą trwałość.
Zanim chleb (krojony) zostanie poddany pasteryzacji zostaje szczelnie zapakowany w specjalny papier folię lub torebki polipropylenowe zamykane próżniowo, które są odporne na wysoką temperaturę. Następnie pasteryzację przeprowadza się w specjalnych piecach, których temperatura jest zbliżona do 100 stopni, często 75 – 85 stopni, w czasie przynajmniej 15 minut. Zawartość wody w chlebie umożliwia wówczas skuteczną pasteryzację.
Podczas pasteryzacji eliminowane są wszelkie drobnoustroje, które mogły się dostać do produktów na etapie ich krojenia i pakowania oraz są niszczone ewentualne zarodki pleśni.
W celu przedłużenia świeżości chleba stosuje się również aktywne opakowania, do których wprowadzana jest substancja pochłaniająca tlen, tym samym hamuje się rozwój pleśni. Stosowana jest również metoda polegająca na usunięciu powietrza z opakowań i wprowadzenia do nich tzw. gazów obojętnych. Dzięki wyżej wymienionym zabiegom chleby zachowują swoje walory nawet od 3 do 5 tygodni.
Domowym sposobem pasteryzacji jest zapakowanie jeszcze ciepłego chleba do foliowej, odpornej na wysoką temperaturę torebki i szczelne zamknięcie. Może to jednak spowodować utratę chrupiącej skórki i ładnego wyglądu.
Istotną rolę w przedłużaniu świeżości pieczywa odgrywa też jego przechowywanie w domu. Kupując chleb w większych ilościach, możemy go zamrozić. Taki chleb nawet po kilku tygodniach nie straci zbytnio swoich walorów. Należy jednak pamiętać, aby proces rozmrażania trwał powoli w pokojowej temperaturze. Chleba nie powinno się przechowywać w lodówce, gdyż panujący tam chłód spowoduje, że chleb zacznie czerstwieć.
W przypadku chlebów pasteryzowanych oraz innego rodzaju pieczywa, zwłaszcza krótkoterminowego, należy zwracać szczególną uwagę na warunki przechowywania. Zazwyczaj są one zawarte na opakowaniu obok terminu przydatności do spożycia. Ważną informacją jest też to, w jaki sposób chleb został zapasteryzowany – naturalnie, czy też poprzez konserwanty. I tak na opakowaniach chleba wileńskiego, chleba razowego żytniego i wieloziarnistego z Nowej Piekarni z Łukowa widnieje informacja o pasteryzacji i braku sztucznych konserwantów.

Komentarze