Ciasto „Pychotka”.


  Jest to smaczne i kruche ciasto, słodka beza, krem i dla kontrastu smaku dżem porzeczkowy. Zrobienie tego ciasta jest proste i nie wymaga zbyt wiele pracy. Ciasto pychotka wychodzi bardzo dobre, zrobione jest z nutą migdałową. Można również zastąpić migdały, orzechami włoskimi. Tradycyjnie przepis i wykonanie na ciasto pychotkę zamieszczam poniżej.
SKŁADNIKI NA KRUCHE CIASTO:
- 50 dag pszennej mąki;
- jedna łyżeczka proszku do pieczenia;
- szczypta soli;
- 1/2 szklanki cukru pudru;
- 20 dag masła, zimnego;
- sześć żółtek;
- dwie łyżki kwaśnej śmietany 12% albo 18%;
  Przejdźmy od razu do wykonania kruchego ciasta naszej pychotki. Na początku mąkę oraz proszek do pieczenia przesiewamy, dodajemy masło, siekamy szybko nożem do momentu, gdy ciasto zacznie przypominać kruszonkę. Następnie dodajemy żółtka, cukier, sól, kwaśną śmietanę oraz energicznie to zagniatamy. Możemy także zmiksować np. w melakserze. Kiedy nasze ciasto będzie gotowe to formujemy kulę, dzielimy ją na dwie równe części, owijamy je folią spożywczą, schładzamy w lodówce przez około od pół godziny do godziny.
SKŁADNIKI NA BEZĘ
- sześć białek;
- szczypta soli;
- 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków;
- jedna łyżeczka skrobi ziemniaczanej;
  Teraz należy ubić białka tak, aby powstała sztywna piana wraz ze szczyptą soli. Potem dodajemy etapami oraz małymi partiami cukier, łyżką po łyżce, pamiętając, żeby cały czas ubijać. Na sam koniec dodajemy przesianą skrobię ziemniaczaną, delikatnie mieszamy szpatułką do momentu, kiedy się połączy.
DODATKOWO:
- 45 dag dżemu z czarnej porzeczki;
- 12 dag płatków migdałowych;
  Formę o wymiarach 25 x 33 cm wykładamy papierem do pieczenia. Pamiętajmy, żeby wyłożyć sam spód. Jedną część ciasta rozwałkowujemy, wykładamy na spód i wyrównujemy. Ciasto smarujemy połową dżemu z czarnej porzeczki. Kolejnym krokiem jest wyłożenie połowy masy bezowej. Na masę bezową wysypujemy połowę płatków migdałowych. Pieczemy w temperaturze 160 stopni Celsjusza przez około 40 minut. Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta. Możemy obydwa placki piec razem w piekarniku z termoobiegiem albo jeden po drugim. Jeżeli będziemy piec jeden po drugim, to najlepiej drugą bezę przygotujmy bezpośrednio przed pieczeniem. Teraz nasze placki studzimy.
MASA KREMOWA:
- dwie szklanki mleka (około 500 ml);
- trzy łyżki pszennej mąki;
- dwie łyżki skrobi ziemniaczanej;
- dwa żółtka;
- trzy łyżki cukru;
- 20 dag masła (najlepiej w temperaturze pokojowej);
- parę kropel aromatu migdałowego albo dwie łyżki likieru Amaretto;
  Na początku jedną szklankę mleka musimy zagotować z cukrem. Drugą miksujemy z żółtkami, mąką, skrobią ( tak jak to się robi w przepisach na budyń), dodajemy to do gotującego się mleka i gotujemy to do gęstości. Na końcu musimy to wystudzić, przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchnię budyniu. Masło umieszczamy w misie miksera i ucieramy na puch. Dodajemy wystudzony budyń, w trzech turach pamiętając, aby cały czas ucierać. Dodajemy aromat migdałowy lub Amaretto i utrzeć.
I mamy już wszystko gotowe. Wystudzone placki przekładamy masą kremową. Ciasto „Pychotkę” schładzamy przez minimum 3 godziny w lodówce. Zanim podamy nasze ciasto wyjmujemy je z lodówki.
  Smacznego!

Komentarze