Przysłowia związane z tematyką chleba


Chleb jest nie tylko podstawowym produktem żywieniowym człowieka. Posiada on również ogromne znaczenie symboliczne. Symbolika chleba związana jest ściśle z tradycją danego narodu, a także z religią chrześcijańską, dla której symbol chleba jest niezwykle ważny. W dziejach ludzkości chleb stał się także bohaterem wielu przysłów i ludowych przypowiastek. Niektóre z przysłów o tematyce chleba zachowały się jeszcze do dziś i nie raz są przytaczane w odniesieniu do konkretnych zdarzeń, czy ludzkiego postępowania.
Chleb, jako symbol pracowitości jest obecny w przysłowiach, które doceniają i pochwalają pracowitość, a wytykają lenistwo. „Chleb pracą nabyty, bywa smaczny i syty”- osoba pracowita i sumienna czerpie znacznie więcej radości ze swojej pracy oraz jej owoców. Chleb płacze, gdy go darmo jedzą” -osoba leniwa nie zasługuje na dobrą pracę. Przysłowia „bez pracy nie ma kołaczy”, czy „Kawałek chleba nie spadnie z nieba, pracować trzeba” podkreślają istotną w życiu rolę pracowitości i samej pracy. Mimo, że „Każdemu lekki chleb pachnie” to przecież nie da się w ten sposób przejść leniwie i wygodnie przez życie. Chleb symbolem dobrobytu obecny jest w przysłowiach „Jak jest żytko to będzie wszytko” lub „jest chleb jest wszystko”. Przysłowie, mówiące, że „Nie samym chlebem człowiek żyje” podkreśla, że człowiek ma potrzeby nie tylko cielesne, ale i duchowe. W podobnej tonacji o rzeczach realnych i duchowych mówi przysłowie „ty o niebie, ja o chlebie”.  Często słyszymy w potocznym języku przysłowie "głodnemu chleb na myśli” oznaczające, że nasze myśli podążają w kierunku, tego, czego najbardziej pragniemy i czego nam najbardziej brakuje w danej chwili. „Nie z jednego pieca chleb jadł” w ten sposób określa się osobę o bardzo dużym doświadczeniu życiowym. W nieco innym stylu przysłowie "u wdowy chleb gotowy” mówiące o osobie żeniącej się z wdową, że będzie tam zapewnione utrzymanie i byt.
Bardzo długo można by przytaczać polskie przysłowia o tematyce chleba dobrego. Dowodzą one niezwykle ważnej roli, jaką odgrywa chleb w naszym życiu. Jest ona z pewnością mniejsza, niż była kiedyś w życiu naszych pradziadów. Chleb przeszłości miał znaczenie znacznie większe od tego dzisiejszego, zatem jakie znaczenie będzie kiedyś miał chleb przyszłości?
 

Komentarze