Rodzaje i typy mąki-co oznaczają i do czego ich używać


Jaką wybrać mąkę? Z jakiej mąki upieczemy pulchną bułkę drożdżową, a z jakiej dobry chleb wiejski, która będzie najlepsza na zrobienie smacznego chleba z kminkiem??, a może nie ma to większego znaczenia? Aby odpowiedzieć na te pytania poznajmy kilka szczegółów na temat rodzajów, typów i właściwego zastosowania odpowiedniej mąki.

Mąkę otrzymuje się ze zmielenia zbóż(mąki chlebowe) oraz innych roślin na przykład kukurydzy, gryki, czy ziemniaków (mąki nie chlebowe). Mąki chlebowe różnią się nie tylko wyglądem, ale też wartością odżywczą i zastosowaniem. W zależności od gatunku zboża, z jakiego powstaje mąka może być pszenna. Jest to mąka najczęściej stosowana do wypieku różnego rodzaju pieczywa pszennego oraz rozmaitych ciast. Z ziaren żyta otrzymuje się mąkę żytnią stosowaną do pieczenia chleba żytniego, oraz do pieczywa mieszanego. Z orkiszu natomiast otrzymuje się bardzo zdrową mąkę orkiszową, z której pieczemy nie tylko chleb, ale też na przykład ciasto orkiszowe. Mąkę dzielimy także ze względu na rodzaj jej przemiału i przesiewu.  

Mąkę niezależnie, z jakiego ziarna powstaje rozróżniamy na podstawie jej typu. Typ mąki to wskaźnik zawartości popiołu w mące. Popiołem nazywamy, zaś to, co pozostaje po spaleniu(spopieleniu) mąki w temperaturze około 1000 stopni. Im większa zawartość pozostałego popiołu, tym wyższy jest typ mąki. Na przykład zawartość popiołu 0,5% to typ mąki 500. Popiołem nazywamy, zaś sole mineralne(wartościowe substancje odżywcze), a zatem im więcej popiołu a tym samym wyższy typ mąki tym jest ona zdrowsza, ciemniejsza i bardziej wartościowa.

Różne typy mąki mają różne zastosowanie w piekarnictwie. Mąki pszenne i mąki żytnie określane są nieco innymi typami.

Mąka pszenna, najuboższa i najjaśniejsza mąka o typie 450 tak zwana mąka tortowa używana do lekkich wypieków biszkoptowych. Mąka o typie 500 krupczatka dobra do ciast kruchych, poznańska, wrocławska do wyrobów klusek naleśników. Mąka o typie 550 luksusowa. Mąka o typie 750 typowo chlebowa do pieczenia typowego pszennego chleba wiejskiego, czy chleba baltonowskiego. Mąka o typie 1450 sitkowa do chleba sitkowego. Mąka o typie 1850graham do pieczenia chleba graham, oraz mąka o typie 2000 razowa do chleba razowego, pełnoziarnistego.

Mąka żytnia, jasna o typie 580do wypieku białego żytniego chleba. Mąka o typie 720 pytlowa do wypieku chleba pytlowego. Mąka o typie 1450 sitkowa, o typie 1850 starogardzka, o typie 2000 razowa.

Różne rodzaje i różne typy mąk używane są, więc do wypieku różnych rodzajów pieczywa, czy ciast, a ich tak duża różnorakość pozwala na uzyskiwanie rozmaitych wypieków.      

 

Komentarze