Jak zrobić chleb do żurku?

Żurek należy do grona najczęściej przygotowywanych zup w Polsce. Można go przyrządzać na wiele własnych sposobów. Również kwestia podania żurku nie jest taka oczywista, bo zamiast na talerzu można go podać w chlebowej miseczce.
A jak zrobić taki chleb? Oto krótki zarys tematu.
Chleb do żurku powinien mieć okrągły kształt i najprościej byłoby kupić go w sklepie. Tyle tylko, że najprościej nie zawsze przełoży się na najsmaczniej. Pieczenie chleba do żurku nie różni się zbytnio od pieczenia chleba w tradycyjnej postaci. Również skład nie jest tu specjalnie wyjątkowy. Przeglądając źródła internetowe lub książki zauważymy, że w większości przepisów podstawą ciasta jest mąka pszenna, czasem z dodatkiem mąki żytniej oraz drożdże. Pozostałe składniki takie jak letnia woda, sól, czasem cukier i jajko to żadne novum. Proporcje składników należy dobierać tak, by wyszły nam średniej wielkości chleby w pożądanej ilości. Należy też wziąć poprawkę na fakt, że do piekarnika nie zmieścimy wszystkich na raz, a w oczekiwaniu na swoją kolej pozostałe chleby mogą dalej wyrastać. Przy formowaniu bochenków, warto z każdego z nich oderwać niewielką część i porobić z nich pompony. Posłużą one później jako uchwyty. Można je przykleić na czubek chleba za pomocą białka lub włożyć je w niewielki otworek zrobiony na czubku chleba. Pieczenie takich chlebów odbywa się w temperaturze 200 do 230 stopni. Czas jest zależny od wielkości ciasta i naczynia, w którym jest wypiekany.
Po upieczeniu chleba i lekkim przestygnięciu można przejść do najbardziej charakterystycznego etapu przedsięwzięcia. Należy ściąć górną warstwę chleba, która wraz z pomponem będzie stanowiła swoistą pokrywkę. Można teraz wydrążyć miękisz pamiętając, by zostawić niewielką jego warstwę. Można ją nieco „wyklepać” tak, aby stanowiła dodatkową ochronę przed ewentualnym przesiąkaniem żurku. Gdy wydrążyliśmy już miękisz, należy dno i ścianki chleba wysmarować masłem lub białkiem z jajek. Ponownie włożyć do piekarnika, tym razem na około 10 minut i podpiec w temperaturze do 200 stopni. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy nieprzemakalną skorupkę. Tak przygotowany chleb jest już gotową miseczką, do której możemy wlać nasz ulubiony żurek.

Komentarze